Proces výroby

Jak vzniká disk?

proces-vyrVýrobu CD/DVD lze zajistit dvěma technologiemi – pro menší série (do 100 ks) tzv. duplikací (kopírováním), kdy se na již hotový prázdný výlisek nakopírují data, a disk se potiskne. Pro větší série se využívá technologie replikace (neboli lisování), při které se ze skleněného masteru zhotoví tzv. stamper a z něj se zhotovují nové výlisky.

Výrobní proces prochází těmito fázemi:

1)      Authoring – Autoring je proces vytváření disků typu CD Video, DVD Video a Blu-Ray, které pak lze přehrát v příslušném přehrávači. Při tomto procesu dochází k vytváření struktury disku, včetně vytváření a programování DVD menu. V případě, že zákazník dodá hotová data, není potřeba authoring zajišťovat.

2)      Glass-mastering – Glass-mastering je první proces při výrobě nosičů, který předchází samotnému lisování. Při glass-masteringu se převádí dodaná data na skleněný master, z něhož se vyrábí stampery.

3)      Lisování (replikace) – samotný proces lisování, při kterém vznikají disky

4)      Potisk – Výroba CD a DVD je ukončena jejich potiskem. Nejvíce žádanou metodou je v současné době potisk vylisovaných disků pomocí technologie offset. Tato technologie je většinou realizována jako pětibarevný tisk, kdy je na stříbrný povrch nanesen bílý podklad, na který dále proběhne tisk barevným modelem CMYK, samozřejmě umíme tisknout i bez bílého podkladu.

5)      Tiskoviny – Na přání zákazníka umíme zpracovat jakékoli tištěné materiály včetně grafického návrhu (inlay, booklet, atd.).

6)      Balení – Hotové disky se společně s tiskovinami vkládají do zákazníkem zvoleného obalu. Disky je možné dodat také bez obalu na tzv. špindlu, který je zataven do fólie.

7)      Doprava – Výroba CD a DVD proběhne obvykle do 10 dnů od schválení správnosti všech podkladů. V tomto časovém intervalu není zahrnuta doba dopravy. Standardním místem plnění je osobní předání v Ústí nad Labem, kde neúčtujeme dopravu. V rámci České republiky dodáváme zakázky kurýrní službou obvykle do druhého dne, do ostatních zemí EU do 3 dnů.